Street art w Twoim domu

Dzisiaj w naszych inspiracjach kilka słów o street arcie. W ten sposób chcielibyśmy Was zainteresować tą formą sztuki i pokazać, jak ciekawie prezentuje się w domowych wnętrzach ten temat w formie tapet, naklejek ściennych i obrazów drukowanych.

Sztuka ulicy, czyli aktywność artystyczna w przestrzeni publicznej ma wiele twarzy – street art, mural, szablony, czy graffiti. Nie zawsze była uznawana za sztukę przez krytyków, kolekcjonerów sztuki, jak i samych odbiorców, dla których często jest zwykłym aktem wandalizmu.

Jak się okazuje, to zjawisko artystyczne jest stare jak świat. Najstarsze w Europie malowidła ścienne, tzw. murale mają blisko 40 tys. lat i były tworzone w jaskiniach. Ciekawe przykłady twórczość ulicznej możemy znaleźć również w starożytnym Rzymie. Są to napisy i hasła na murach ulicznych krytykujące rządy Nerona lub wyrażające uznanie dla sportowców i olimpijczyków.

Gwałtowny rozwój sztuki ulicznej przypada na okres I i II wojny światowej. W Polsce najsłynniejszym z tego okresu symbolem jest znak Polski Walczącej. Dalszy rozwój sztuki ulicznej w Polsce przypada na czasy komunizmu, kiedy to rozwinęła się zwłaszcza sztuka szablonowa i happening. Stały się one formą buntu i krytyki wobec panującego systemu.

Graffiti i street art, jaki znamy dziś, ma swój początek w latach 60. i 70. XX wieku. Kultowe są dziś pochodzące z tego okresu napisy i tagi z amerykańskich ulic. W Polsce prawdziwa moda na tego typu sztukę pojawiła się w latach 90-tych. Początkowo, polscy artyści wzorowali się na twórcach z zachodu, z czasem wypracowali swój własny, rozpoznawalny na całym świecie styl.

Dziś sztuka ulicy jest na bardzo wysokim poziomie. O jej popularności i atrakcyjności świadczy fakt, że wiele murali, z racji swej nietrwałości, jest przenoszona na płótna i sprzedawana za grube pieniądze na słynnych akcjach sztuki. Mimo to wydaje się, że sztuka ulicy nadal budzi kontrowersje i wciąż walczy o powszechne uznanie.

Streetart-1

Streetart-3

Streetart-2

Streetart-5

Streetart-4