Prawidłowy dobór kolorów we wnętrzu to klucz do sukcesu. Barwy, bowiem kreują klimat i charakter naszego mieszkania, wpływają na nasze samopoczucie, a do tego mówią wiele o nas samych. Gdy wchodzimy do nowego pomieszczenia pierwsze, co rejestruje nasz mózg to właśnie kolory.
Wybieramy kolor główny
Komponując nasze własne zestawy kolorystyczne we wnętrzach należy zacząć od wyboru koloru głównego. Każda barwa ma swoje znaczenie i zanim pomalujemy ściany lub wybierzemy fototapetę warto dowiedzieć się, jak wpływają one na naszą psychikę i w jaki sposób stymulują nasze emocje. To, że uwielbiamy kolor żółty, nie oznacza, że będzie się on dobrze prezentował w sypialni. Szybko przekonamy się, że w takiej sypialni nie odpoczywamy dobrze.
Kontrast czy harmonia?
Gdy mamy barwę przewodnią, dobieramy do niej inne kolory dopełniające. Aby uniknąć chaosu, nie powinno ich być za wiele, maksymalnie cztery kolory. Tworząc kompozycje kolorystyczne w pomieszczeniach warto kierować się jedną z zasad: kontrast lub podobieństwo. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Kontrasty to dynamika i energia, barwy monochromatyczne, czyli zestawione na zasadzie podobieństwa, to harmonia i ład. Przy doborze kolorów warto skorzystać z nieocenionego pomocnika, jakim jest koło barw.
Kolor ściany a fototapeta
Fototapeta jest mocnym i przyciągającym uwagę akcentem dekoracyjnym i kolorystycznym we wnętrzu. Gdy na jednej ze ścian zaplanowaliśmy fototapetę oczywistym jest, że kolor pozostałych ścian musi z nią doskonale współgrać tj. odcień farby powinien mieć swoje powtórzenie w kolorystyce tapety. Przy doborze kolorów kierujmy się już wspomnianymi zasadami tj. zasadą monochromatyczną lub kontrastową. Pamiętajmy jednak, by stosować jednokolorowe ściany i raczej wystrzegać się wszelkich wzorów i ornamentów na pozostałych ścianach. Do mocnych kolorów ścian dobierajmy stonowane lub dwukolorowe fototapety. Ciekawym i bezpiecznym rozwiązaniem w tym przypadku są fototapety czarno-białe lub w odcieniach sepii. Do jasnych ścian i wszelkich odcieni bieli, beży i szarości dobrze będą prezentowały się fototapety w intensywnych i mocnych kolorach. Dobrym rozwiązaniem jest także powtórzenie koloru dominującego na fototapecie na jednej z pozostałych ścian. Tak zestawione ze sobą kolory dobrze współgrają ze sobą we wnętrzu.
Optyczne sztuczki
Pamiętajmy o tym, że każda barwa powoduje inne postrzeganie przestrzeni. Umiejętne dobieranie kolorów pozwali nam na zastosowanie optycznych sztuczek. Podstawowa zasada mówi, że barwy jasne i zimne powiększają i poszerzają optycznie przestrzeń i sprawiają wrażenie przestronności, a barwy ciepłe i ciemne optycznie ją pomniejszają i zwężają. Kolory jasne, nisko nasycone oddają wrażenie świeżości i wpływają kojąco na nasze samopoczucie. Są to barwy uniwersalne, pasują do wszelkiego rodzaju i charakteru wnętrz. Inaczej sprawa się ma z barwami ciemnymi. Lepiej stosować je z umiarem, gdyż na dużych powierzchniach mogą sprawiać przytłaczające wrażenie. Doskonale sprawdzają się za to w charakterze kontrastowych akcentów kolorystycznych, urozmaicając i ożywiając wnętrze.
Właściwości i zastosowanie kolorów
Żółty – kolor życia, radosny, optymistyczny, zapewnia delikatne pobudzenie; Efekt optyczny: zmniejsza pomieszczenie; Zastosowanie: kuchnia, jadalnia; Współgranie: złoty, zielony, pomarańczowy, czerwony, fioletowy.
Pomarańczowy – regeneruje i przywraca siły witalne, działa antydepresyjnie; Efekt optyczny: zmniejsza pomieszczenie; Zastosowanie: stonowany i łagodny odcień może pasować do wielu wnętrz, najlepiej jednak sprawdza się jako kolor uzupełniający; Współgranie: beżowy, żółty, czerwony, niebieski, fioletowy, zielony, brąz.
Czerwony – pobudza i wzmaga aktywność, daje poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji; Efekt optyczny: zmniejsza pomieszczenie; Zastosowanie: przedpokój, hol, idealny do kolorystycznych akcentów; Współgranie: biały, szary, grafit, niebieski, pistacjowy, czarny.
Różowy – kolor miłości, kojarzony jest z bezpieczeństwem, wnosi nutę romantyzmu i optymizmu; Efekt optyczny: neutralny; Zastosowanie: sypialnie, pokoje dziecięce, salony np. w stylu retro; Współgranie: czerwony, niebieski, zielony, biały.
Fioletowy – wpływa kojąco na układ nerwowy i pracę mózgu, wycisza, kojarzy się z elegancją i szykiem; Efekt optyczny: neutralny; Zastosowanie: idealny do kolorystycznych akcentów; Współgranie: żółty, czerwony, niebieski.
Brązowy – kolor ziemi, daje poczucie bezpieczeństwa, sprzyja życiu rodzinnemu i wyciszeniu; Efekt optyczny: neutralny; Zastosowanie: kolor uniwersalny, stosowany z powodzeniem w każdym pomieszczeniu; Współgranie: niebieski, pomarańczowy, czerwony.
Zielony – barwa harmonii, relaksuje i uspokaja, sprzyja skupieniu i koncentracji; Efekt optyczny: powiększa pomieszczenie; Zastosowanie: przedpokój, klatka schodowa, gabinet, biblioteka, łazienka; Współgranie: żółty, pistacjowy, fioletowy, brązowy.
Niebieski – uspokaja, odświeża i koi, dobrze wpływa na regulację snu. Barwa chłodna, może powodować melancholię; Efekt optyczny: powiększa pomieszczenie; Zastosowanie: sprawdza się prawie w każdym wnętrzu, najmniej jednak pasuje do jadalni i kuchni; Współgranie: biały, szary, beżowy, zielony, turkusowy, pomarańczowy, różowy, brązowy.
Szary – zimna barwa, wprowadza stonowanie; Efekt optyczny: ciemne odcienie szarości pomniejszają pomieszczenia, jasne są neutralne; Zastosowanie: króluje w naszych wnętrzach od dawna, chętnie wykorzystywany jest w nowoczesnych wnętrzach, najkorzystniej prezentuje się w łazienkach, przedpokoju, pokoju dziennym; Współgranie: biały, współgra z barwami intensywnymi o dużym nasyceniu kolorem.
Czarny – kolor oryginalny i modny, pogłębia wrażenie luksusu i elegancji, dodaje dramatyzmu: Efekt optyczny: pomniejsza pomieszczenie; Zastosowanie: na dużych powierzchniach lepiej stosować z umiarem, gdyż może przytłaczać, koniecznie w towarzystwie jasnych kolorów; Współgranie: biały, szary, czerwony, niebieski.