ecoFormat Wielkoformatowa Drukarnia Ekologiczna

Dobre zdjęcie na fototapetę

FotografJaką rozdzielczość i wymiary powinno mieć zdjęcie, aby wydrukować fototapetę dobrej jakości? To pytanie często zadajemy sobie, gdy poszukujemy idealnego zdjęcia na naszą fototapetę.  W popularnych bankach zdjęć mamy miliony zdjęć do wyboru, coraz częściej również wykorzystujemy zdjęcia z naszych własnych kolekcji.  Na jakie parametry więc zwracać uwagę?

Zdjęcie do druku powinno mieć rozdzielczość minimum 72 dpi. Podstawową zasadą, którą powinniśmy kierować się przy wyborze zdjęcia jest ta, że na każdy 1 m² wydruku powinno przypadać 2000 pikseli, gdy chcemy, aby zdjęcie było naprawdę dobre, wręcz nieskazitelne.  Bezwzględne minimum zaś to 1000 pikseli na 1 m².

Załóżmy więc, że chcemy wydrukować fototapetę o wymiarach 3×2 m i zależy nam na doskonałej jakości wydruku. Wówczas nasze zdjęcie, po wykadrowaniu, powinno mieć rozmiar 6000 pikseli na 4000 pikseli. Czasami może się okazać, że wystarczające będzie 3000 pikseli na 2000 pikseli. Zawsze jednak przed wydrukowaniem całej fototapety, bezpiecznie będzie zamówić w drukarni próbkę, która pokaże nam prawdziwą jakość wydruku.