Instrukcja montażu fototapety fizelinowej

tapeta1W przypadku tapet winylowych na podkładzie z fizeliny, klej rozprowadzamy wyłącznie na ścianie.

Ścianę, na której będziemy naklejać fototapetę należy odpowiednio przygotować tj. wcześniej zagruntować preparatem do gruntowania np. „Unigrunt” lub zwykłym gruntem malarskim. Zanim zaczniemy klejenie tapety, grunt na ścianie musi dobrze przeschnąć. Odpowiednio rozrobionym klejem malujemy fragment ściany, na który przyłożymy suchy bryt tapety fizelinowej. Należy narysować pionową linię (przyda się sznurek plus ciężarek) w miejscu gdzie będzie znajdowała się krawędź fototapety. Dokładne – pionowe – przyklejenie tej krawędzi fototapety zagwarantuje nam, że cała fototapeta będzie przyklejona w poziomie.

Przygotowany wcześniej klej do tapet fizelinowych należy nanieść na ścianę szerokim pędzlem do tapet tak, by uniknąć długiego rozsmarowywania, a tym samym niekontrolowanego czasu wysychania kleju na ścianie. Po rozprowadzeniu kleju należy przyłożyć suchą tapetę do ściany i docisnąć wałkiem do tapet lub wałkiem malarskim (futrzanym). Zaczynamy klejenie od okna, a następne bryty kleimy na zakładkę. Następnie ostrym nożykiem do tapet nacinamy zakładkę (zgrubienie) przez obie warstwy tapety i usuwamy niepotrzebne ścinki – jedną na wierzchu, drugą spod spodu. Po ponownym dociśnięciu połączenia obie części tapety będą pasować do siebie idealnie mimo prowadzenia nożyka „od ręki”. Nadmiar tapety (u góry i na dole) odcinamy nożykiem do tapet najlepiej prowadząc linię cięcia wzdłuż linijki.

Do dociskania tapety używamy wałka do tapet lub wałka futrzanego do emulsji. Nie należy tego robić ręką lub szmatą! Łatwo zaciągnąć i uszkodzić tapetę, która podczas namoczenia klejem jest szczególnie delikatna. Nadmiar kleju usunąć delikatnie wilgotną gąbką lub bardzo miękką ściereczką.

Uwaga! Bardzo częsty błąd to próba przyklejenia tapety na podłożu fizelinowym przez pomalowanie jej klejem (jak zwykłą tapetę) i przykładanie do suchej ściany. Tapeta wówczas traci fason i bardzo nierówno układa się na ścianie. Tapeta nie do uratowania!

Potrzebne narzędzia:
• wałek do tapet
• nożyk do cięcia tapet
• poziomica
• ciężarek (umożliwia dobre wypoziomowanie niezależnie od krzywizny ściany)
• sznurek
• klej do tapet fizelinowych
• drabina

Uwaga: Gwarancją dobrze położonej fototapety jest skorzystanie z usług profesjonalistów. Jeśli nie masz dobrego fachowca skontaktuj się z nami polecimy Ci naszych sprawdzonych tapeciarzy.