Ekologia to nie tylko modne hasło, ale przede wszystkim styl życia, który obejmuje dziś prawie wszystkie sfery naszego życia. Dotyczy to również urządzania wnętrz, w których mieszkamy i pracujemy. Przyzwyczailiśmy się już, że ekologiczne wnętrza to prostota formy, naturalne materiały, kolory ziemi, naturalne światło, a także łączenie starego z nowym.
Wprawdzie daleko nam jeszcze do najbardziej proekologicznych Skandynawów, ale i u nas wiele się ostatnio zmienia. Coraz częściej zwracamy uwagę na to, jaki wpływ na nasze zdrowie i środowisko mają produkty, które kupujemy i którymi otaczamy się na co dzień. Dokładniej czytamy etykiety, by ustrzec się przed chemią i syntetykami.
I tak na przykład, kupując farby do kuchni lub pokoju dziecka koniecznie sprawdźmy zawartość lotnych związków organicznych (LZO). Są one niebezpieczne dla naszego układu oddechowego i krwionośnego oraz zanieczyszczają atmosferę. Europejska dyrektywa dopuszcza 30 g LZO na litr farby, ale w rzeczywistości nie jest to bezpieczne dla nas i środowiska. Ekologiczna wersja, zgodnie z normą skandynawską i koncepcją „Green Revolution”, zakłada blisko zerową zawartość szkodliwych LZO.
Wybierając modne dziś fototapety, warto wybrać technologię produkcji opartą na naturalnych składnikach, tj. bezwonne tusze na bazie wodzie, które ulegają biodegradacji. Szukajmy produktów oznaczonych Nordycką Etykietą Ekologiczną – „Nordic Swan”, która gwarantuje bezpieczeństwo produktu na etapie produkcji, użytkowania i utylizacji. Ekologiczne wydruki spełniają najbardziej rygorystyczne wymagania higieniczne i są z powodzeniem stosowane np. w przedszkolach, szpitalach i restauracjach.
Decydując się na drewniane meble lub podłogę, np. z modnego drewna egzotycznego, upewnijmy się, czy na etykiecie znajduje się logo FSC (Forest Stewardship Council) lub PEFC (Programme for Endorsement of Forest Certification Schemes). Oznacza to, że drewno pochodzi z lasów zarządzanych w sposób zgodny z naturą. W ten sposób mamy pewność, że nie przykładamy ręki do rabunkowej metody wycinania lasów. A może pójść jeszcze dalej i wybrać podłogę z bambusa? To trawa, która rośnie znacznie szybciej niż drzewo – aż metr w ciągu dnia!
Wybierając lakier do podłóg pamiętajmy o tych nowej generacji, które są na bazie wody i są zupełnie bezwonne. W przypadku tekstyliów, lepiej wystrzegać się sztucznych tkanin, a nawet tych naturalnych z dużą domieszką chemicznej technologii i wybierać np. naturalny jedwab, len, wełnę, czy bawełnę. Wiele powszechnie dostępnych dekoracji wykonanych jest ze sztucznych materiałów, które podczas produkcji emitują substancje zatruwające atmosferę. A przecież najpiękniejsze dodatki to dekoracje z naturalnych materiałów, jak drewno, kamienie, papier, rattan, wiklina, czy szkło.
I jeszcze słowo o recyklingu. Nie zapominajmy, że ekologia to również oszczędność surowców, a także zwykły szacunek do tego, co już posiadamy. Naprawdę warto zastanowić się dwa razy zanim wyrzucimy stary, wysłużony mebel. Czasami wystarczy go pomalować ekologiczną farbą w modnym kolorze, albo okleić ciekawą, ekologiczną fototapetą lub naklejką. Potrzeba tylko trochę chęci i wyobraźni. W ten sposób stary mebel zyska drugie życie, a my super modne mieszkanie.