ecoFormat Wielkoformatowa Drukarnia Ekologiczna

Montaż fototapety – instrukcja nakładania fototapet lateksowych

Montaż fototapetyMontaż fototapety – przygotowanie podłoża:

Ściana, na której planujemy przykleić fototapetę musi być odpowiednio przygotowana.

Ściana świeża – pokryta gładzią gipsową, płytą kartonowo-gipsową lub innymi chłonnymi materiałami budowlanymi, musi być zagruntowana specjalnym środkiem gruntującym (lub rozwodnionym klejem do tapet) minimum na 2 godziny przed aplikacją.

Jeżeli nie wiadomo, czy ściana wymaga gruntowania, można ją zagruntować profilaktycznie. Przed naniesieniem gruntu należy dokonać próby, czy środek wnika w głąb. Jeżeli pozostaje na powierzchni ściany, należy przerwać gruntowanie. Zbyt duża ilość nałożonego gruntu może spowodować obniżoną przyczepność kleju, a tym samym i tapety. Ściany świeżo tynkowane muszą być suche. W przypadku ściany niedawno tynkowanej, powinno się poprzez gruntowanie zneutralizować zasady, które mogą być w nich jeszcze obecne.

Nie wolno kleić tapet na wilgotnych powierzchniach! Należy poczekać, aż ściany będą całkowicie suche. Niezastosowanie się do tych zaleceń powoduje ryzyko zmniejszenia przyczepności kleju oraz powstania w późniejszym terminie pleśni.

W przypadku ściany pokrytej farbąnależy ją umyć mydłem malarskim, a w przypadku grubej warstwy farby (np. silikonowej, zmywalnej) przetrzeć papierem ściernym, aby zwiększyć przyczepność kleju do podłoża oraz odtłuścić.

Gdy ściana pokryta jest fototapetąnależy usunąć wszystkie warstwy starej tapety. Jeżeli po zdjęciu tapety są zauważalne jakieś uszkodzenia ściany należy je naprawić, a następnie całą ścianę zagruntować. Wszystkie ubytki, dziury należy uzupełnić i wyrównać. Powinno się również usunąć listwy przypodłogowe, gwoździe a także włączniki i gniazdka elektryczne.

Potrzebne narzędzia:

 • pędzel (ławkowiec),
 • nóż do tapet,
 • rolka dociskowa do tapet,
 • szczotka do tapetowania,
 • klej do tapet,
 • folia malarska,
 • ciężarek (umożliwia dobre wypoziomowanie niezależnie od krzywizny ściany)
 • Sznurek
 • poziomica
 • wiadro plastikowe
 • drabina

Przed przystąpieniem do montażu fototapety należy bezwzględnie sprawdzić jej stan. W celu oceny stanu tapety i jej zgodności z oczekiwaniami najlepiej rozłożyć obok siebie na suchej i czystej powierzchni wszystkie jej pasy – zadrukiem do góry. Jeżeli tapeta składa się z kilku brytów, należy sprawdzić czy zgadza się wzór oraz, czy nie różni się kolorystyka lub gramatura poszczególnych fragmentów na łączeniach.

Montaż fototapety – etapy pracy:

1. Tapetowanie należy zacząć od rozplanowania ułożenia brytów tapety na ścianie (zaleca się tapetowanie w kierunku od okna do drzwi, w przypadku tapet z dużym wzorem, można tapetować zaczynając od środka pomieszczenia).

2. Przed rozpoczęciem właściwego klejenia, do położenia pierwszego brytu konieczne jest zaznaczenie na ścianie pionu.

3. Poszczególne bryty kleić „na styk”. Wcześniej warto sobie poukładać bryty w kolejności.  Narysować pionową linię (przyda się sznurek i ciężarek) w miejscu gdzie będzie znajdowała się krawędź fototapety. Dokładne – pionowe – przyklejenie tej krawędzi fototapety zagwarantuje nam, że cała fototapeta będzie przyklejona w poziomie.

4. Nałożyć klej na tapetę. Ważne: klej nanosimy tylko na fototapetę. Przy nakładaniu kleju należy zwrócić szczególną uwagę na dokładne pokrycie brzegów tapet. Nie należy nakładać zbyt dużej ilości kleju oraz nie należy pokrywać klejem więcej, niż jednego brytu w danym momencie.

5. Pasek tapety ostrożnie złożyć stronami posmarowanymi klejem do środka tak, aby cała posmarowana klejem powierzchnia była niewidoczna i nie miała styczności z powietrzem, co mogłoby spowodować jej wyschnięcie. Należy uważać, aby nie zrobić zagnieceń na zgięciu tapety. Mogą być one widoczne po ułożeniu tapety.

6. Pozostawić fotapetę na 5-10 min. do nasiąknięcia (w przypadku niektórych tapet potrzebny czas może być dłuższy). W tym czasie ulegają one pęcznieniu, co może powodować rozszerzenie tapety do ok. 1 cm na szerokości brytu.

7. Pasy tapety należy kłaść od góry ściany w ten sposób, aby jedna ze złożonych jeszcze części swobodnie opadała w dół. Następnie, bardzo dokładnie dopasować wzór do naklejonego poprzednio brytu tapety.

8. Wszystkie brzegi tapet mogą być, na życzenie klienta, przycięte i powinny być łączone na styk, za pomocą wałka lub miękkiej szczotki.

9. Usunąć pęcherzyki powietrza za pomocą wałka lub miękkiej szczotki.

10. Przyciąć dla wyrównania ostrym nożem górną i dolną krawędź ułożonych brytów.

11. Usunąć nadmiar kleju lekko wilgotną i czystą gąbką. Należy to czynić po nałożeniu każdego pasma tapety, aby klej nie wysechł. W żadnym wypadku nie trzeć wielokrotnie w tym samym miejscu i nie używać chemicznych środków czystości. Wysychający klej może zniszczyć powierzchnię tapety.

Gwarancją dobrze położonej fototapety jest skorzystanie z usług profesjonalistów. Jeśli nie masz dobrego fachowca skontaktuj się z nami polecimy Ci naszych sprawdzonych tapeciarzy.