Powiększamy wnętrza za pomocą fototapet

Jak sprawić, aby wąski korytarz sprawiał wrażenie trochę szerszego, a maleńka sypialnia zyskała kilka dodatkowych metrów? Nic tak nie powiększa optycznie małych wnętrz, jak dobrze dobrana fototapeta lub naklejka ścienna. Podpowiemy Wam dzisiaj jakie wzory, motywy i kolory najlepiej wybierać, aby oszukać nasze oczy i zmysły i uzyskać efekt dodatkowej przestrzeni.

Pierwszym i niezawodnym sposobem na ciekawy efekt wizualny we wnętrzu jest fototapeta z perspektywą. Są to fototapety lub naklejki ścienne z motywem drogi, uliczki lub alejki. Sprawdźcie sami, jak malownicze włoskie uliczki lub romantyczne alejki wspaniale stworzą iluzję głębi, która doda przestrzeni. Podobny efekt można uzyskać stosując fototapety w geometryczne, abstrakcyjne wzory.

Drugim, równie efektownym i skutecznym sposobem jest fototapeta z tematem krajobrazu. Piękne pejzaże, otwarte i duże przestrzenie, jak np. panoramy miast, góry lub egzotyczne plaże tworzą wrażenie, że nasza ściana staje się niczym wielkie okno szeroko otwarte na świat.

Kolejny trik, jaki możemy zastosować, to fototapeta w pasy. Być może ten motyw nie będzie już tak efektowny jak dwie poprzednie propozycje, ale na pewno taka fototapeta doskonale sprawdzi się we wnętrzach nowoczesnych. Pamiętajmy o zasadzie, że pasy pionowe (orientacja wertykalna) optycznie podwyższają wnętrze, zaś poziome (orientacja horyzontalna) sprawią, że wnętrze będzie szersze.

Czwartym sposobem jest wykorzystanie mocy, jaka drzemie w kolorach i kontrastach. Wszyscy chyba znają podstawową zasadę, że jasne barwy optycznie powiększają wnętrze, zaś ciemne zmniejszają je. A więc, aby uzyskać efekt dodatkowej przestrzeni wybierajmy fototapety w jasnych kolorach np. w pastelowe, delikatne wzory. Dobrym pomysłem są również fototapety w odcieniach szarości, bądź sepii. Taka fototapeta w zestawieniu z intensywnym kolorem (np. kanapa lub ciemna podłoga) stworzy ciekawy kontrast, który sprawi, że pokój wyda się nieco większy.

Oto kilka metamorfoz, zobaczcie, jak to działa.

Efekty-optyczne-2-a-PRZED
Efekty-optyczne-2-PO
Efekty-optyczne-3-a-PRZED
Efekty-optyczne-3-PO
Efekty-optyczne-5-a-PRZED
Efekty-optyczne-5-PO